Dobrý den, vítáme Vás na našem e-shopu.

Jak vybrat zvedák do autoservisu

 

 

 

Jak vybrat dvousloupový zvedák:

Tento článek by měl pomoci lidem, kteří začínají se servisem a nevědí si s výběrem zvedáku rady. Dvousloupové zvedáky už dávno nejsou pouze o pár italských modelech, které se lišily nosností nebo pohonem (kardan a řetěz). Dnes je doba, kdy se evropští výrobci předhánějí v nejrůznějších variacích zvedáků a do toho jim už řadu let šlapou na paty čínští výrobci, kteří je pomalu dohánějí po kvalitativní stránce a předhánějí cenově.  

Základní rozdělení dvousloupových zvedáků může být například následující:

  •          Zvedáky s vlastní základnou
  •          Zvedáky s přejezdem
  •          Zvedáky s horním vedením
  •          Zvedáky bez pevného propojení
  •          Zvedáky elektromechanické 
  •          Zvedáky elektrohydraulické

Zjednodušeně se dá říci, že hlavní doménou čínských producentů jsou zvedáky elektrohydraulické a v zásadě téměř nedělají elektromechanické. Tento fakt je jeden z několika jednoduchých ukazatelů, jak na první pohled rozeznat původ zvedáku. 

Kvalita a rozdíl v pohonu: při srovnání cen a užitné hodnoty stroje se o některých čínských heverech dá říci, že jsou na stejné užitné úrovni jako hevery evropské. Samozřejmě parametry a kvalita se liší model od modelu.

 

Jaký pohon tedy vybrat?

V zásadě je to jedno. Mechanický pohon se vyznačuje tichým chodem, delší životností, ale za to finančně náročnější opravou. Hydraulický zvedák má častokrát větší nosnost, je o trochu hlučnější a bude vyžadovat častější údržbu za menší náklady.

Jaký zvedák si mám vybrat?

V krátkosti by se dalo poradit takto. Jako první hraje roli rozpočet – jakou částkou jste nebo nejste omezení. Dále je důležitá stavební příprava – jestli vás ve vašem provozu nebude omezovat špatný beton, jáma nebo například nízký strop. Podle těchto faktorů by se dala vybrat konstrukce zvedáku. Dále tu je pohon - u pohonu je to jednoduché, jestli vás netrápí časté výpadky proudu a neděláte v hodně chladném prostředí, tak můžete sáhnout po hydraulickém heveru. Jestli si potrpíte na malou hlučnost a plynulost chodu, tak můžete volit elektromechanický zvedák. 

V případě, že vás nic neomezuje: potom je dnes asi nejlepším a nejpoužitelnějším zvedákem model s větší nosností – min 4 t. Dále pak s horním vedením – bez přejezduvíceprvková ramena – lepší uchycení různých podvozků, šroubovací patky - případě hydraulického zvedáku. Dále jsou důležité automatické bezpečnostní západky.

S takovým zvedákem budete moci zvedat i drobnější dodávkové vozy, dokážete natlačit pod zvedák i nepojízdné vozy, půjde vám pohodlně uchytit malé i velké auto a nebudete se muset při zvedání starat o aretaci bezpečnostních prvků.